Chov

Chov koní jsme obnovili zanedlouho po vzniku farmy nákupem klisny Českého teplokrevníka. Zpočátku to byla spíš záliba. Koně jsme využívali na rekreační vyjížďky do okolí a začali jsme chov pomalu rozšiřovat. Zanedlouho jsme je však začali používat i pro polní práce jako bylo proorávání kukuřice, řepy, brambor, vláčení polí i luk a obhospodaření podmáčené půdy, kam technika nemohla. Na tyto práce nám přestalo stačit plemeno českého teplokrevníka, a proto jsme zakoupili klisnu belgického chladnokrevníka.

Klisny jsme připouštěli plnokrevným hřebcem 459 Grewot s.v.
v nedalekých Plačovicích. Čas běžel a nám se podařilo odchovat mnoho kvalitních hříbat. Některá jsme nechali doma, rozšířili chov a čekali, co z nich vyroste. Ostatní jsme prodali. Na jaře roku 1999 se nám narodila klisna 59/680 Aranka, která po úspěšném splnění výkonnostních zkoušek byla zapsána do Hlavní plemenné knihy. Skokový potenciál, který se na ní postupně ukazoval, byl pro nás velkou výzvou a šancí, jak povznést náš chov.

Já Jan Simandl jsem Aranku jezdil od mala a můj otec Josef nás trénoval. Začali jsme jezdit parkur po hobby soutěžích a úspěchy nás donutily postoupit výš. Proto jsem na jaře roku 2007 splnil základní zkoušky a byla mi udělena licence pro parkurové skákání. Od té doby jsme vyhráli mnoho soutěží a doposud se nám podařilo dosáhnout výkonnosti L**. 


Těší nás, že máme ve stáji její dceru Amálku nar. 2005, která podědila skokové schopnosti. Ta už má za sebou několik hobby závodů a byla licentovaná na jaře 2012. Na konci roku 2014 již má vyskákanou výkonnost ZL. Její potomek, klisna Aura nar. 2011 již absolvovala výkonnostní zkoušky tříletých klisen ve Velkých Němčicích. Dosáhla výsledku 7,74 bodů což je nejlepší hodnocení, kterého jsme ve stáji kdy dosáhli. To je pro nás dalším impulzem do náročné a dlouhodobé práce.


Počátkem zimy 2014 jsme zakoupili hříbě Belgického chladnokrevníka od Františka Nekuly z Moravských Budějovic. Jedná se o odstávče, které chceme naučit tahu a spřáhnout do páru s naši stávající chladnokrevnou klisnou. 

V roce 2015 jsme klisnu Auru připustili hřebcem Volonter - T v majetku pana Hrnčíře v Proseči pod Křemešníkem. Na konci března 2016 jsme se dočkali přírustku ve stáji. Kobylka dostala jméno Aranka.

Celkem tedy teď máme ve stáji 7 koní, z toho 4 Českého teplokrevníka, jednu klisnu Belgického chladnokrevníka a její dva syny.