Historie

Chov koní jsme obnovili zanedlouho po vzniku farmy nákupem klisny Českého teplokrevníka. Zpočátku to byla spíš záliba. Koně jsme využívali na rekreační vyjížďky do okolí a začali jsme chov pomalu rozšiřovat. Zanedlouho jsme je však začali používat i pro polní práce jako bylo proorávání kukuřice, řepy, brambor, vláčení polí i luk a obhospodaření podmáčené půdy, kam technika nemohla. Na tyto práce nám přestalo stačit plemeno českého teplokrevníka, a proto jsme zakoupili klisnu belgického chladnokrevníka. Práci koní na polích postupně vystřídali stroje, takže jsme koně využívali především k rekreaci a sportu. Proorávání jsme s koněm dělali ještě v roce 2020, kdy jsme začali pěstovat jahody a bylo potřeba šetrně plečkovat, abychom omezili růst plevele. Nyní už i tuto práci nahradila technika. Koně už tedy máme výhradně pro rekreační účely.

Klisny jsme zpočátku připouštěli plnokrevným hřebcem 459 Grewot v nedalekých Plačovicích. Čas běžel a nám se podařilo odchovat mnoho kvalitních hříbat. Některá jsme nechali doma, rozšířili chov a čekali, co z nich vyroste. Ostatní jsme prodali. Na jaře roku 1999 se nám narodila klisna 59/680 Aranka, která po úspěšném splnění výkonnostních zkoušek byla zapsána do Hlavní plemenné knihy. Skokový potenciál, který se na ní postupně ukazoval, byl pro nás velkou výzvou a šancí, jak povznést náš chov.

Jan Simandl Aranku jezdil od mala a Josef Simandl je trénoval. Začali jezdit parkury po hobby soutěžích a úspěchy nás donutily postoupit výš. Proto na jaře roku 2007 splnil Jan Simandl základní zkoušky a byla mu udělena licence pro parkurové skákání. Od té doby vyhrál mnoho soutěží a této dvojici se podařilo dosáhnout výkonnosti L**. 

Nástupcem ve stáji se stala její dcera Amálka nar. 2005, která podědila skokové schopnosti. Po absolvování několika hobby závodů byla licentovaná na jaře 2012. Na konci roku 2014 již měla vyskákanou výkonnost ZL. 

Její potomek, klisna Aura nar. 2011 absolvovala výkonnostní zkoušky tříletých klisen ve Velkých Němčicích. Dosáhla výsledku 7,74 bodů což je nejlepší hodnocení, kterého jsme ve stáji kdy dosáhli.

Počátkem zimy 2014 jsme zakoupili hříbě Belgického chladnokrevníka od Františka Nekuly z Moravských Budějovic.

V roce 2015 jsme klisnu Auru připustili hřebcem Volonter - T v majetku pana Hrnčíře v Proseči pod Křemešníkem. Na konci března 2016 jsme se dočkali přírustku ve stáji. Klisna dostala jméno Aranka.

Klisny v našem chovu mají díky dobrému původu velký temperament a nejsou vhodné pro vožení začátečníků. V roce 2021 jsme tedy zakoupili starší klisnu Erupci, na které se budou učit děti jezdit a chceme ji využívat i pro vožení zájemců o agroturistiku.