Pěstování jahod

Vzhledem k tomu, že je naše farma velmi malá a těžko může konkurovat velkým podnikům, začali jsme přemýšlet, čím rozšířit sortiment, abychom mohli dál prosperovat. Koncem roku 2018 jsme se rozhodli, že začneme s pěstováním jahod. Bylo to pro nás něco naprosto nového. Proto se Jan Simandl vydal učit od zkušených pěstitelů nedaleko Mělníka. V březnu 2019 jsme zakoupili frigosadbu a začali s výsadbou.

„Frigo sadba“ znamená, že sazenice se na podzim až začátkem zimy vyorají, zabalí se do igelitu, aby se v nich držela vláha a poté se umístí do chladicích boxů nebo do jiných skladů, kde se teplota pohybuje okolo -1°C. Tímto způsobem ,,přečkají“ zimu a na jaře můžete začít vysazovat. Výhoda je v tom, že ještě týž rok začnou plodit. Používáme uznanou sadbu z Holandska.

Nejprve to byly 4 řádky různých odrůd na poli 200m dlouhém. Vzhledem k velkému suchu jsme museli sazenice zalévat fekálem, protože jsme nebyli na závlahy připraveni. Nejprve jsme také chtěli vyzkoušet, zda se nám podaří vypěstovat. Proorávání jsme dělali koněm a zbytek ručně, což dalo hodně práce. V létě jsme se dočkali prvních jahod. I když jsme veřejně nenabízeli, zájem byl obrovský. 


V roce 2020 jsme přisázeli další 4 řádky a dodělali kapkové závlahy. Přes to, že tento rok bylo v létě tak vlhko, že většina úrody shnila, ujistili jsme se, že jahody pro nás budou další sortiment, ve kterém chceme pokračovat. 

V roce 2021 jsme přisázeli 8 řádků a postupně budeme rozšiřovat, až co nám bude stačit voda na závlahy. Plečkování koněm už nebylo z časových důvodů zvládnutelné. Proto jsme zakoupili novou plečku, která je k rostlinám šetrnější a výrazně zkrátí čas na pletí.

V roce 2022 jsme přisázeli 4 řádky odrůdy Senga Sengana a pod jahody jsme začali pokládat slámu, aby byly plody při sběru čistější a omezili jsme vznik plísní. Slámu po sklizni nešlo plečkou zapravit do země. Proto jsme zakoupili starší rotavátor se kterým to šlo dobře.

V roce 2023 jsme zasázeli 4 řádky již nám dobře známé rané odrůdy Rumba a 4 řádky pozdní odrůdy Faith. 

V roce 2024 jsme vysázeli 6 řádků rané odrůdy Rumba, 5 řádků pozdní odrůdy Faith a na zkoušku 1 řádek odrůdy Falco.

 

Odrůdy jahod

Na naší plantáži pěstujeme tyto odrůdy jahodníku:

Rumba - velmi raná odrůda vhodná pro přímý konzum i dalšímu zpracování. Lesklé, velké, červené plody jsou velmi atraktivní. Šťavnatá dužnina má sladkou a výbornou chuť. 

Clery  - raná odrůda, která má jednotné plody jasně červené barvy. Dužina je sladká s intenzivním aroma.

Samba - produkuje velké, oranžově červené (uvnitř bílé), lesklé plody. Jahody jsou šťavnaté a mají příjemnou jahodovou vůni.

Florence - Plody velké a těžké, velice chutné, tmavě červené barvy, pěkného kuželovitého tvaru. Odolná proti plísni šedé.

Senga Sengana – velmi úrodná rostlina s odolností vůči suchu i nízkým teplotám. Má tmavě červené plody, které jsou středně pevné s velmi dobrou a vyváženou chutí. Odrůda, která byla v 50.-70. letech nejrozšířenější odrůdou a říkalo se jí královna jahod.

Faith - perspektivní odrůda s vysokou kvalitou plodů. Má jasně červené plody kuželovitého tvaru. Jedná se o pozdní odrůdu, která je velmi odolná chorobám a má silně rostoucí porost s velkými keři. Vhodná náhrada za odrůdu Florence.